Archive for the 'İçecek Tarifleri' Category

Limonata

Friday, July 18th, 2014

Limonata malzemeleri ve tarifi aşağıda adım adım anlatılmaktadır. Limonata Malzemeleri 10 adet limon 1 kg. şeker 1.5 litre su YAPILIŞI: Limon kabukları rendelenir, şekerle karışır, su ilave edilir, limon suyu sıkılarak ilave edilir ve tülbentten süzülür. Arzu edilen tatlılıkta oluncaya kadar su konur, içilir.

Vişne Şurubu

Friday, July 18th, 2014

Vişne Şurubu malzemeleri ve tarifi aşağıda anlatılmaktadır. Vişne Şurubu Malzemeleri 1,5 kg. şeker 1 kg. vişne 1.5 kg. su YAPILIŞI: Vişneler temizlenir, sapları ve çekirdekleri çıkarılır, ayrılır ve 24 saat öylece bırakılır. Sonra şeker ilave edilerek 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra şişeye konur ve şişenin ağzı iyice kapanır.

Ahududu Şurubu

Friday, July 18th, 2014

Ahududu Şurubu malzemeleri ve tarifi aşağıda anlatılmaktadır. Ahududu Şurubu Malzemeleri 1 kg. ahududu 1 kg. şeker 1 kg. su YAPILIŞI: Ahududu temizlenir, kap içerisinde ezilir, elekten geçirilir, süzülür ve suyuna şeker ilave edilerek 5 dakika kaynatılır. Köpüğü alınır, ateşten indirilir, soğuması için bırakılır, sonra şişelere doldurulur ve ağzı iyice kapanır.

Limonata

Saturday, July 12th, 2014

Limonata malzemeleri ve tarifi aşağıda anlatılmaktadır. Limonata Malzemeleri 10 adet limon 1 kg. şeker 1,5 litre su YAPILIŞI: Limon kabukları rendelenir, şekerle karışır, su ilave edilir, limon suyu sıkılarak ilave edilir ve tülbentten süzülür. Arzu edilen tatlılıkta oluncaya kadar su konur; soğuk içilir.

Vişne Şurubu

Saturday, July 12th, 2014

Vişne Şurubu malzemeleri ve tarifi aşağıda anlatılmaktadır. Vişne Şurubu Malzemeleri 1,5 kg. şeker 1 kg. vişne YAPILIŞI: Vişneler temizlenir, sapları ve çekirdekleri çıkarılır, ayrılır ve 24 saat öylece bırakılır. Sonra şeker ilave edilerek 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra şişeye konur ve şişenin ağzı iyice kapanır.

Portakal Şurubu

Saturday, July 12th, 2014

Portakal Şurubu malzemeleri ve tarifi aşağıda anlatılmaktadır. Portakal Şurubu Malzemeleri 12 adet portakal 1 kilo 800 gr. şeker 2 litre su YAPILIŞI: Portakallar yıkanır ve altı tanesinin kabukları rendelenir. 850 gr. şeker ile beraber karıştırılır, yarım saat durur, portakalların suyu sıkılır, su ile beraber karışan portakal kabuğu rendesine ilave edilir, eritilir, içileceği zaman arzu edilen […]

Ahududu Şurubu

Saturday, July 12th, 2014

Bu konuda Ahududu Şurubu malzemeleri ve kolay tarifi anlatılmaktadır. Ahududu Şurubu Malzemeleri 1 kg. ahududu 1 kg. şeker YAPILIŞI: Ahududu temizlenir, kap içerisinde ezilir, elekten geçirilir, süzülür ve suyuna şeker ilave edilerek 5 dakika kaynatılır. Köpüğü atılır, ateşten indirilir, soğuması için bırakılır, sonra şişelere doldurulur ve ağzı iyice kapanır.

Yandex.Metrica